Supplemental Instruction

How would you like to:

  • Work in small, collaborative groups with your classmates.
  • Review lecture material, course reading, and learn new study skills in a comfortable and informal setting.
  • Go over exam strategies with an experienced SI leader who knows the course and professor.
  • Be provided with simple, concise handouts that will be excellent study guides for exams.
  • Attend study sessions as often as you like and stay as long as you need help.
  • Have all of the above provided free of charge!

 

For more information, or to apply to become a Supplemental Instruction Leader, please contact Sheila Patterson.

 

Sheila Patterson
Advisor; Supplemental Instruction
Coordinator and Tutoring
(731) 881-3102
spatte20@utm.edu

SI Leader Session Times

 

SI Leader Course Email Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
John Nanney Acct. 201 johhnann@ut.utm.edu 1:00-2:30 (BA 227) 1:00-2:30 (BA 227)
Jada Williams Biol. 140 jaddwill@ut.utm.edu 6:00-7:00 (HU 116) 5:00-7:00 (HU 121)
Holly Elgin Biol. 140 holnelgi@ut.utm.edu 5:00-6:30 (BH 259) 5:00-6:30 (BH 259)
Danielle Gallimore Biol. 130 danngall@ut.utm.edu 6:00-7:30 (BH 243) 6:00-7:30 (BH 243)
Lauren Lagrone CSCI 221 jesllagr@ut.utm.edu 5:00-6:00 (EPS G1 Lab) 5:00-6:00 (EPS G1 Lab) 5:00-6:00 (EPS G1 Lab)
Logan Harber CSCI 301 chalharb@ut.utm.edu 6:00-7:30 (EPS G1 Lab) 6:00-7:30 (EPS G1 Lab)
Mason Cullen CSCI 325 masrcull@ut.utm.edu 5:00-6:15 (EPS G1 Lab) 5:00-6:15 (EPS G1 Lab)
Jeremy Greenburg CSCI 222 jerrgree@ut.utm.edu 3:00-4:00 (EPS G1 Lab) 3:00-4:00 (EPS G1 Lab) 3:00-4:00 (EPS G1 Lab)
Chase Thweatt Econ. 201 chamthwe@ut.utm.edu 4:00-5:00 (BA 100) 4:00-5:00 (BA 100) 4:00-5:00 (BA 100)
Courtney Pearson Eng. 110 cougpear@ut.utm.edu 1:00-2:00 (HU 120) 3:00-4:00 (HU 116) 1:00-2:00 (HU 120)
Kendrick Hardin Engl. 111 jamkhind@ut.utm.edu 4:00-5:00 (HU 116) 10:00-11:00 (HU 416) 11:00-12:00 (Clement 259)
Meisha Gladney Fren. 122 jarkglad@ut.utm.edu 4:00-5:30 (HU 304) 4:00-5:30 (HU 304)
Deven Wilson Fren. 111 devnwils@ut.utm.edu 3:00-4:00 (HU 414) 3:00-4:00 (HU 414) 3:00-4:00 (HU 414)
Zachary Hatcher Geog. 201 zacchatc@ut.utm.edu 7:00-8:30 (EPS 227) 6:00-7:30 (EPS 227)
Amelia Coalter Geol. 110 amescoal@ut.utm.edu 8:00-9:00 (EPS 204) 8:00-9:00 (EPS 204) 8:00-9:00 (EPS 204)
Andrew Eudy Geol. 120 Lab andseudy@ut.utm.edu 5:30-6:30 (EPS 206) 6:00-7:00 (EPS 206) 5:30-6:30 (EPS 206)
Philicity Gatlin Germ. 122 phiegatl@ut.utm.edu 3:45-5:00 (HU 409) 3:00-4:15 (HU 409)
Emily Bloodworth Hist. 201 emibloo@ut.utm.edu 5:30-7:00 (HU 211) 5:30-7:00 (HU 211)
Lauren Atkins Hist. 201 (Int.) lauratki@ut.utm.edu 4:00-5:15 (GH 207) 5:00-6:15 (GH 232)
Kimberly Archey Hist. 121 kimdarch@ut.utm.edu 3:30-5:00 (HU 212) 1:00-2:30 (HU 212)
Annie Price Jap. 111 aliapric@ut.utm.edu 4:00-5:00 (HU 312) 4:00-5:00 (HU 312) 4:00-5:00 (HU 312)
Tayler Wilson Math 251/160 martwils@ut.utm.edu 4:00-5:30 (HU 214) 4:00-5:30 (HU 214)
Wesley Martin Math 251/252 wesmart@ut.utm.edu 4:00-5:15 (HU 409) 6:00-7:15 (HU 409)
Brandon Hendren Math 140 bramhend@ut.utm.edu 5:00-6:00 (HU 120) 5:00-6:00 (HU 120) 5:00-6:00 (HU 120)
Anita Afshari Math 210 aniafsh@ut.utm.edu 6:00-7:15 (HU 310) 5:00-6:15 (HU 304)
Brent Hopper Mus. 221 breahopp@ut.utm.edu 4:00-5:00 (FA 244) 4:00-5:00 (FA 244) 3:00-4:00 (FA 244)
Allie Roney Nurs. 212 allnrone@ut.utm.edu 5:00-6:30 (GH 133) 5:00-6:30 (GH 133)
Katrinia Klaes PLSC. 110 katmklae@ut.utm.edu 7:00-8:15 (BH 204) 9:00-10:15 (BH 219)
Taylor Boulton Psy. 101 taykboul@ut.utm.edu 5:00-6:00 (HU 307) 4:00-5:00 (HU 307) 4:00-5:00 (HU 307)
Kaitlyn Wilcox Psy. 315 kainwilc@ut.utm.edu 3:30-5:00 (HU 306) 3:30-5:00 (HU 306)
Kaitlynn Tosh Span. 122 kaiatosh@ut.utm.edu 3:00-4:00 (HU 407) 3:00-4:00 (HU 407) 3:00-4:00 (HU 407)
Patty Cupples Span. 222 patlcupp@ut.utm.edu 4:00-5:00 (HU 414) 7:00-8:00 (HU 407) 4:00-5:00 (HU 414)

SI Office Hours

Unless specified, hours are being held in Clement 215

 

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8:00-8:30 Allie Roney (study area GH133) Katrina Klaes (BH 219)
8:30-9:00 Allie Roney (study area GH133)
John Nanney
John Nanney Katrina Klaes (BH 219)
9:00-9:30 John Nanney
Katrina Klaes
Brandon Hendren John Nanney Katrina Klaes (BH 202)
9:30-10:00 John Nanney
Katrina Klaes
Jeremy Greenburg
Brandon Hendren
John Nanney Jeremy Greenburg Katrina Klaes (BH 202)
10:00-10:30 Emily Bloodworth
Kendrick Hardin
Kaitlynn Tosh (HU 413)
Jeremy Greenburg
Brandon Hendren
Taylor Boulton
Deven Wilson
Emily Bloodworth
Kendrick Hardin
Kaitlynn Tosh (HU 413)
Jeremy Greenburg
Brandon Hendren
Deven Wilson
Lauren Atkins
Danielle Gallimore (BH243)
Amelia Coalter (EPS 203)
Kendrick Hardin
Kaitlynn Tosh (HU 413)
10:30-11:00 Emily Bloodworth
Kendrick Hardin
Lauren Lagrone
Kaitlynn Tosh (HU 413)
Jeremy Greenburg
Brandon Hendren
Taylor Boulton
Deven Wilson
Lauren Lagrone
Emily Bloodworth
Lauren Lagrone
Kendrick Hardin
Kaitlynn Tosh (HU 413)
Jeremy Greenburg
Brandon Hendren
Deven Wilson
Lauren Atkins
Danielle Gallimore (BH243)
Amelia Coalter (EPS 203)
Kendrick Hardin
Kaitlynn Tosh (HU 413)
11:00-11:30 Zachary Hatcher (EPS 201F)
Lauren Lagrone
Logan Harber
Anita Afshari
Taylor Boulton
Philicity Gatlin
Mason Cullen
Lauren Lagrone
Zachary Hatcher (EPS 201F)
Mason Cullen
Lauren Lagrone
Logan Harber
Anita Afshari
Philicity Gatlin
Lauren Atkins
Jada Williams
Mason Cullen
Danielle Gallimore (BH243)
Amelia Coalter (EPS 203)
Allie Roney (study area GH133)
Logan Harber
Anita Afshari
11:30-12:00 Zachary Hatcher (EPS 201F)
Logan Harber
Anita Afshari
Philicity Gatlin
Mason Cullen
Zachary Hatcher (EPS 201F)
Mason Cullen
Logan Harber
Anita Afshari
Philicity Gatlin
Lauren Atkins
Jada Williams
Mason Cullen
Allie Roney (study area GH133)
Logan Harber
Anita Afshari
12:00-12:30 Jada Williams Andrew Eudy (EPS 206)
12:30-1:00 Jada Williams Andrew Eudy (EPS 206)
1:00-1:30 Taylor Boulton
Kimberly Archey
Zachary Hatcher (EPS 201F)
Patty Cupples (HU 413)
Jada Williams
Patty Cupples (HU 413)
Deven Wilson
Kimberly Archey
1:30-2:00 Taylor Boulton
Kimberly Archey
Zachary Hatcher (EPS 201F)
Patty Cupples (HU 413)
Courtney Pearson
Jada Williams
Courtney Pearson
Patty Cupples (HU 413)
Deven Wilson
Kimberly Archey
2:00-2:30 Taylor Boulton
Brent Hopper
Kimberly Archey
Allie Roney (study area GH133)
Courtney Pearson
Danielle Gallimore (BH243)
Amelia Coalter (EPS 203)
Brent Hopper
Courtney Pearson Kimberly Archey
Brent Hopper
Amelia Coalter (EPS 203)
2:30-3:00 Brent Hopper
Jarmeisha Gladney
Holly Elgin
Allie Roney (study area GH133)
Annie Price (HU 413)
Philicity Gatlin
Tayler Wilson
Courtney Pearson
Danielle Gallimore (BH243)
Amelia Coalter (EPS 203)
Brent Hopper
Jarmeisha Gladney
Tayler Wilson
Tayler Wilson
Courtney Pearson
Brent Hopper
Amelia Coalter (EPS 203)
3:00-3:30 Chase Thweatt (BA 100)
Andrew Eudy (EPS 206)
Lauren Atkins
Jarmeisha Gladney
Kaitlyn Wilcox
Holly Elgin
Annie Price (HU 413)
Chase Thweatt (BA 100)
Philicity Gatlin
Tayler Wilson
Wesley Martin
Danielle Gallimore (BH243)
Chase Thweatt (BA 100)
Jarmeisha Gladney
Kaitlyn Wilcox
Tayler Wilson
Tayler Wilson
Annie Price (HU 413)
Emily Bloodworth
3:30-4:00 Chase Thweatt (BA 100)
Andrew Eudy (EPS 206)
Lauren Atkins
Jarmeisha Gladney
Kaitlyn Wilcox
Holly Elgin
Annie Price (HU 413)
Chase Thweatt (BA 100)
Wesley Martin
Chase Thweatt (BA 100)
Jarmeisha Gladney
Kaitlyn Wilcox
Annie Price (HU 413) Emily Bloodworth
4:00-4:30 Kaitlyn Wilcox
Holly Elgin
Andrew Eudy (EPS 206)
Wesley Martin Kaitlyn Wilcox Annie Price (HU 413)
Wesley Martin
4:30-5:00 Holly Elgin
Andrew Eudy (EPS 206)
Wesley Martin Wesley Martin
5:00-5:30 Holly Elgin Andrew Eudy (EPS 206)
Patty Cupples (HU 413)
5:30-6:00 Andrew Eudy (EPS 206)
Patty Cupples (HU 413)

Have a Question?

Hours:
8:00 A.M. - 5:00 P.M.
Monday - Friday

By Phone:
(731) 881-7744

By E-Mail:
success@utm.edu

In Person:
Clement Hall, Room 201 (#37, Campus Map)
210 Hurt Street (Driving Directions) - Past Stop Sign, 2nd Building on Left)