Topology Atlas Conference Abstracts Document # caah-00.htm | Production Editor: J. Schommer

The Eighth Prague Topological Symposium
August 18-24, 1996
Economical University
Prague, Czech Republic

Conference Organizers

J. Novak & A. Dold & M. Husek & B. Balcar & J. Pelant & A. Klíc & P. Simon & V. Trnková

Conference Announcement

Conference Abstracts


Preliminary Schedule of Invited Talks

Monday (short talks in the afternoon)

9.00-9.10 Opening
9.10-9.50 Arhangelskij
10.00-10.40 de Bakker
10.40-11.10 Break
11.10-11.50 Kechris
12.00-12.40 Oversteegen

Tuesday (short talks in the afternoon)

9.00-9.30 Balogh
9.40-10.10 Glasner
10.10-10.40 Break
10.40-11.10 Dold
11.20-11.50 Rice + Vaughan
12.00-12.30 van Mill + Künzi

Wednesday (sightseeing in the afternoon)

9.00-9.30 Juhasz + Kawamura
9.40-10.10 Dow + Aarts
10.10-10.40 Break
10.40-11.10 Kunen + Kennedy
11.20-11.50 Herrlich + Nogura
12.00-12.30 Todorcevic + Segal

Thursday(short talks in the afternoon/organ concert in the evening)

9.00-9.30 Dikranjan + Hart
9.40-10.10 Marciszewski + Tkachenko
10.10-10.40 Break
10.40-11.10 Gruenhage + Fedorchuk
11.20-11.50 Watson + Ohta
12.00-12.30 Gul'ko + Yajima

Friday (Closing party in the evening)

9.00-9.40 Uspenskij
9.50-10.30 Shelah
10.30-11.00 Break
11.00 -11.40 Shakmatov
11.50 -12.30 Lawson
12.30 -14.00 Break
14.00 -14.40 Hansell
14.50 -15.30 Lindenstrauss
15.40 -16.20 M. E. Rudin

Titles of Invited Talks

J.Aarts (Delft) Coloring fixed-point free maps

A.V.Arhangelskii (Moscow) Embeddings into Cp-spaces

J.W.de Bakker (Amsterdam) Metric control flow semantics

Z.Balogh (Oxford Ohio) On the Bing--Nagami conjecture

D.Dikranjan (Udine) Recent progress in minimal topological groups

A.Dold (Heidelberg) Universal fixed point invariants

A.Dow (York) Partition algebras of MAD families

A.Dranishnikov (Miami) On mapping intersection problem

V.V.Fedorchuk (Moscow) On completeness of spaces of \tau -additive measures

S.Glasner (Tel Aviv) Structure theory and its applications in topological dynamics

G.Gruenhage (Auburn) Irreducible restrictions of closed mappings

S.P.Gul'ko (Tomsk) P-points and continuous function spaces

R.W.Hansell (Storrs) Nonseparable analytic metric spaces and quotient maps

K.P.Hart (Delft) The Cech-Stone compactification of R

H.Herrlich (Bremen) Choice principles in topology and elementary analysis

I.Juhasz (Budapest) What is left of CH if you add Cohen reals?

K.Kawamura (Tsukuba) A survey on almost 0-dimensional spaces

A.S.Kechris (Pasadena) Topological group actions and Borel filters on the integers

J.A.Kennedy (Newark) Indecomposable continua in fluid flow past a spatial array of cylinders

K.Kunen (Madison) Weak measure extension theorem

H.P.Küunzi (Bern) The Bourbaki quasi-uniformity

J.Lawson (Baton Rouge) Metric spaces via domain theory

J.Lindenstrauss (Jerusalem) Uniform quotient maps of Banach spaces

W.M.Marciszewski (Warsaw) Recent results in the structure of the function spaces Cp(X)

J.van Mill (Amsterdam) Two point set extensions

T.Nogura (Matsuyama) Characterization of topological spaces via continuous selections

H.Ohta (Shizuoka) Abelian groups of integer-valued continuous functions

L.Oversteegen (Birmingham Alabama) Periodic points near indifferent fixed points

M.D.Rice (Middletown) Continuous algorithms

M.E.Rudin (Madison) Monotone normality

J.Segal (Seattle) Quasi-embeddings and embeddings of polyhedra into Rn

D.Shakhmatov (Matsuyama) Topics in applied topology

S.Shelah (Jerusalem) Applications of pcf-theory in topology

M.Tkachenko (Mexico) Strengthening connected topologies of spaces and topological groups

S.Todorcevic (Belgrade, Toronto) Compact sets of Baire class-1 functions

V.V.Uspenskii (Moscow) Light maps and extensional dimension

J.Vaughan (Greensboro) Absolute countable compactness and property (a)

S.Watson (York) A regular space with a countable network and different dimensions

Y.Yajima (Yokohama) Covering properties and products.

Preliminary Schedule of Contributed Talks

Monday

 

Brown Lecture Hall

Red Lecture Hall

Green Lecture Hall

White Lecture Hall

14.00-14.15 Csaszar, A. Smyth, M.B. Tkachuk, V. Adamek, J.
14.20-14.35 Woods, G. Medellin, H. Kalenda, O. Alderton, I. W.
14.40-14.55 Gartside, P. Liepins, A. Gryzlov, A. Paseka, J.
15.00-15.15 Leiderman, A. van Hartskamp, M. Schroeder, J. Colebunders, E.
15.20-15.35 Okunev, O. Krzempek, J. Kovar, M. Clementino, M. M.
15.40-15.55 Preuss, G. Plewik, S. Shostak, A. Holgate, D. B.
  coffee break coffee break coffee break coffee break
16.20-16.35 Nyikos, P. Trnkova, V. Tironi, G. Lord, H.
16.40-16.55 Chicourrat, M. Turzanski, M. Vermeer, H. Sousa, L.
17.00-17.15 Losonczi, A. McMaster, B. Yaschenko, I. Slapal, J.
17.20-17.35 Mala, J. Holicky, P. Mayer, J. C. Bentley, H. L.
17.40-17.55 Szymanski, A. Rostami, M. Kurka, P. Chasco, M. J.
18.00-18.15 Kimmie, Z. Benkafadar, N. M. Ganster, M. Galindo, J.

Tuesday

 

Brown Lecture Hall

Red Lecture Hall

Green Lecture Hall

White Lecture Hall

14.00-14.15 Megrelishvili, M. Lisica, J. Tall, F. Dolecki, S.
14.20-14.35 Williams, S. W. Jimenez Benitez, R. Soukup, L. Junnila, H.
14.40-14.55 Ball, R. N. Purisch, S. Gerlits, J. Alleche, B.
15.00-15.15 Scarr, T. Sadovnichy, Y. Coplakova, E. Gotchev. I.
15.20-15.35 Ciesielski, K. Richardson, K. Koppelberg, S. Marron, D.
15.40-15.55 Antonian, S. Hung, H. Heindorf, L. Posters
  coffee break coffee break coffee break coffee break
16.20-16.35 Prajs, J. R. Janos, L. Bukovsky, L. Swardson, M. A.
16.40-16.55 Krupski, P. Hejcman, J. Llopis Rivas, J. Garcia-Ferreira, S.
17.00-17.15 Nikiel, J. Lemin, A. J. McCluskey, A. Brandsma, H.
17.20-17.35 Karno, Z. Alemany-Martinez, E. Vojtas, P. Popvassilev, S. G.
17.40-17.55 Tuncali, H. M. Heckmanns, U. Stavrova, D. David, E.
18.00-18.15 Illanes, A. Jelic, M. Blaszczyk, A. Dontchev, J.

Thursday

 

Brown Lecture Hall

Red Lecture Hall

Green Lecture Hall

White Lecture Hall

14.00-14.15 Costantini, C. Henriksen, M. Heath, R. Repovs, D.
14.20-14.35 Calbrix, J. McIntyre, D. Robbie, D. A. Boyle, M.
14.40-14.55 Shchepin, E. Bouziakova, R. Itzkowitz, G. Keller, K.
15.00-15.15 de Blasi, F. Wilson, R. G. Grant, D. L. Malesic, J.
15.20-15.35 Grundmane, D. Kulpa, W. Tomita, A. H. Cencelj, M.
15.40-15.55 Cizek, P. Mrsevic, M. Widman, J. Greenwood, S.
  coffee break coffee break coffee break coffee break
16.20-16.35 Chaber, J. Fujii, S. Sipacheva, O. V. De Prada, M. A.
16.40-16.55 Schellekens, M. Kennedy, G. Gul'ko, A. S. Guido, C.
17.00-17.15 Zeleny, M. Kurilic, M. Husek, M. Kubiak, T.
17.20-17.35 Szeptycki, P. Illiadis, S. Lowen, R. Schauerte, A.
17.40-17.55 Cao, J. Fisher, S. Lipecki, Z. Kocinac, L.


Last updated August 17, 1996.